قشقایی،فرهنگ،زبان

عکس قشقایی،دنیای اطرافم،فرهنگ،زبان

گزارش دره نوردی دره هایقر


مکان:فیروزآباد/کوه هایقر/دره گلین اوچان(پرواز عروس)

دره «گلین اوچان»  در کوه هایقر در 35 کیلومتری جنوب فیروزآباد واقع شده است.نام کوه هایقر(تلفظ به ترکی قشقایی :هایغیر) به کلمه اویغور که طایفه ای از ترکان میباشد نسبت داده میشود.دره «گلین اوچان» به معنای دره پرواز عروس و کوه هایقر از قشلاق های مشهور و تاریخی ایل قشقایی میباشد.ناصرخان قشقایی آخرین ایلخان قشقایی( موتوفی 1362-آمریکا) وصیت نموده است که جسدش در بالاترین نقطه کوه هایقر دفن شود.براساس یک داستان در بین مردم قشقایی در کاروان عروسی که از بالای دره میگذشته است عروس همراه با اسب به پایین پرتاب میشود و کره ی اسب هم که بر پشت مادر میدود به پایین پرتاب میشود.

برای دسترسی به کوه و دره،بعد از روستای شهید دستغیب در جاده فیروزآباد-قیر در کیلومتر 25از جاده فرعی فیروزآباد-هنگام-قیروکارزین که ابتدای آن با تابلو سد هایقر مشخص شده است تا ابتدای کوه و سد باید پیش رفت.نزدیکترین روستای در طول مسیر قبل از دره روستای شهید دستغیب(10 کیلومتر) و بعد از دره دهرود نام دارد که از انتهای دره 8 کیلومتر فاصله دارد.

دره از دو قسمت مجزا و غیر قابل خروج به طول تقریبی 8 و 4 کیلومتر تشکیل شده است که در بین این دو قسمت فضایی به طول تقریبی 1 کیلومتر از ارتفاع دیواره ها کاسته میشود و امان خروج از دره به سمت بیرون وجود دارد.

رودخانه بستر دره ادامه رودخانه قیروزآباد میباشد که پس از آبیاری دشت فیروزآباد از مسیر دره به سمت جنوب شرق فیروزآباد و روستای دهرود میرود و پس از عبور از اراضی دهرم با پیوستن به ادامه رودخانه قره قاج با نام مند در استان بوشهر به خلیج فارس میریزد.رودخانه فیروزآباد از کوههای منطقه شوراب و حنیفقان فیروزآباد سرچشمه میگیرد.

پوشش گیاهی درون دره در دیواره ها بیشتر بوروق(بادام کوهی) و بن(پسته کوهی) و در بستر دره ،بید و خرزهره و نیزار میباشد.در بین دره مکانهایی شبیه به چشمه دیده میشود که بدلیل جاری بودن رودخانه در بستر دره هویت آنها قابل تمییز از رودخانه نیست.

شرایط برنامه و تیم:
برنامه متشکل از چهارنفر به سرپرستی علی اکبر رضایی( در تاریخ:29 و 30 بهمن 1394 )با یک شب کمپینگ در ابتدای دره آغاز شد.مدت زمان طی دره 10 ساعت مداوم و جدی همراه با نیم ساعت استراحت و نیم ساعت بررسی دره ای فرعی بطول انجامید که شامل 8 کیلومتر نخست دره و 4 کیلومتر کوهنوردی و پیاده روی به سمت خروج از دره و منطقه میدانک تا جاده میباشد.

پوشش جانوری مشاهده شده درون دره شامل کبک و تیهو و لک لک و مار و چوله(تشی)میباشد.اما در بین مسیر همواره ردپا و مدفوع حیوانات مختلف دیده میشود.
بطور تقریبی نیمی از مسیر در آب پیموده میشود و بدلیل سختی مسیر داشتن آمادگی جسمانی و تجهیزات مناسب و لوازم شب مانی وخوراک به مقدار کافی ضروری بنظر میرسد.
در طول دره استفاده از تلفن همراه به هیچ وجه مقدور نیست.
مسیر پیموده شده توسط ما شامل 8 کیلومتر نخست میباشد و هیچ اطلاعی از 4 کیلومتر بعد وجود ندارد.
بدلیل بکر بودن دره و انبوه بودن پوشش گیاهی و نبود پاکوب و تغییر عمق آب پس از طی چند کیلوتر از دره ،یافتن مسیر بسیار دشوار میشود.


نمایی از دشت فیروزآباد و عبور رودخانه فیروزآباد از آن و در ادامه از روستاهای ده بین و سرتل و سرگر به سمت هایقرنمایی از کوه و دره هایقر بر روی گوگل ارث
نقطه قرمز محل خروج ما از دره بودخط قرمز مسیز پیمایش ما بود که از قسمت سبز رنگ،قسمت دوم دره عبور نکردیم و از دره خارج شدیم و پس از آن دوباره به رود و انتهای دره رسیدیم و با جاده مالرو تا جاده فرعی فیروزآباد-هنگام-قیر پیمودیم

نقطه آبی رنگ بروی نقشه روستای دهرود نزدیکترین روستا پس از دره به فاصله تقریبی هشت کیلومتر


و در انتها چند عکس از دره و مسیرهای پیمایش
 

 


گهگاه مسیر چنان پوشیده و بکر بود که فاصله نیم متری هم در میدان دید نبوددر صورت وجود هرگونه سوال یا  راهنمایی دوستان میتوانند با این آدرس ایمیل با من در تماس باشند: ashiqayi@gmail.com

تاریخ ارسال: شنبه 29 اسفند‌ماه سال 1394 ساعت 12:55 ق.ظ | نویسنده: qashqai | چاپ مطلب
نظرات (1)
شنبه 11 شهریور‌ماه سال 1396 03:52 ب.ظ
فف
امتیاز: 0 0
لینک نظر
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد